به سامانه آموزشی رولیکا خوش آمدید ... در صورتی که مدرس یا مربی هستید اولین پکیج آموزشی خود را در رولیکا ایجاد نمایئد.

علوم اجتماعی

علوم اجتماعی

 

علوم اجتماعی

 

علوم اجتماعی به زیر شاخه ای از رشته‌های دانشگاهی نیز گفته می‌شود که به مطالعهٔ جنبه‌های اجتماعی انسان می‌پردازند. علوم اجتماعی بخشی از علوم انسانی میباشد .​موضوعات مورد بحث در گرایش برنامه ریزی اجتماعی، عمدتاً مربوط به مسائل اجتماعی انسان و برنامه ریزی در خصوص آن است . در واقع گرایش برنامه ریزی اجتماعی در صدد ایجاد جامعه انسانی توسعه یافته و مرفه با استفاده از اصل برنامه ریزی است.

 

به عنوان مثال در هنگام ساخت یک کارخانه یا مرکز تحقیقاتی، کارشناس برنامه ریزی اجتماعی وظیفه دارد تا ضمن مکان یابی مناسب برای این کار، برنامه ای برای رعایت حقوق اقشار مختلف درگیر در این پروژه ارایه دهد تا انجام این توسعه، رفاه و آسایش بیشتری را برای این افراد فراهم آورد.

بدیهی است که با توجه به گستردگی عرصه “اجتماع”، قلمرو این علم وسعتی قابل توجه خواهد داشت. مثلاً در یک موضوع خاص، برنامه ریزی در هر یک از عرصه های روستایی، شهری و کشوری می تواند دستور کار یک کارشناس برنامه ریزی اجتماعی باشد. حضور فعال در جامعه و استفاده مداوم از تحقیقات میدانی و نتایج آن، از مهمترین ویژگیهای لازم برای یک کارشناس در این رشته است.

 

 

برخی از علوم اجتماعی عبارتند از:

 

۱) مدیریت

۲) علوم سیاسی

۳) مردم شناسی

۴) جامعه شناسی

۵) جمعیت شناسی

۶) جغرافیای انسانی

۷) علوم ارتباطات اجتماعی

۸) برنامه ریزی تعاون و رفاه

 

 

گرایش‌ پژوهشگری‌ اجتماعی:

 

هدف‌ پژوهشگری‌ اجتماعی‌ ساختن‌ انسان‌ جامعه‌شناس‌ نیز میباشد. انسانی‌ كه‌ بتواند با مطالعات‌ دقیق‌ نظری‌ و عملی‌ به‌ عنوان‌ یك‌ محقق‌، سطح‌ آگاهی‌های‌ اجتماعی‌ را بالا برده‌ و‌ پاسخگوی‌ نیاز مراكز آموزشی‌، پژوهشی‌ و خدماتی‌ باشد؛ یعنی‌ نتایج‌ تحقیقات‌ او به‌ ما بگوید كه‌ چگونه‌ می‌توان‌ از بحران‌های‌ اجتماعی‌ عبور كرد و به‌ آرامش‌ و رفاه‌ رسید.

درس‌های‌ پژوهشگری اجتماعی‌ دارای‌ سه‌ شاخه‌ است‌. در یك‌ شاخه‌ مهارت‌ در عملیات‌ تحقیقی‌ آموزش‌ داده‌ می‌شود، شاخه‌ دیگر مبانی‌ جامعه‌شناسی‌ است‌ كه‌ پایه‌های‌ علم‌ جامعه‌شناسی‌ را از نظر مفهومی‌ معرفی‌ می‌كند و شاخه‌ سوم‌ نیز مباحث‌ جمعیت‌شناسی‌ است‌ كه‌ از درس‌ مبانی‌ جمعیت‌شناسی‌ شروع‌ می‌شود و به‌ تحلیل‌ جمعیت‌، تحلیل‌ حركت‌های‌ جمعیتی‌ و كاربردهای‌ جمعیت‌شناسی‌ در مباحث‌ اجتماعی‌ و اقتصادی‌ ختم‌ می‌گردد.

 

 

توانایی‌های‌ لازم‌ :

 

 

دانشجوی‌ این‌ گرایش‌ باید به‌ تحقیق‌های‌ نظری‌ و عملی‌ علاقه‌مند باشد؛ یعنی از یك سو نظریه‌های‌ اجتماعی‌ را مطالعه‌ كرده‌ و آنها را مورد نقد و تحلیل‌ قرار دهد و از سوی‌ دیگر بین‌ مردم‌ جامعه‌ رفته‌ و به‌ تحقیق‌های‌ میدانی‌ علاقه‌مند باشد. دانش‌ و بینش‌ ریاضی‌ در این‌ گرایش‌ بسیار مهم‌است‌؛ چون‌ دقیق‌ فكر كردن‌ و دقیق‌ اندیشیدن‌ در پژوهشگری‌ اجتماعی‌ اهمیت بسیاری دارد.

 

 

موقعیت‌ شغلی‌ در ایران :

 

در حال‌ حاضر پژوهش‌های‌ اجتماعی‌ رواج‌ و گسترش‌ پیدا كرده‌ است‌ و نه‌ تنها بخش‌های‌ دولتی‌ موظف‌ به‌ انجام‌ تحقیقات‌ اجتماعی‌ هستند بلكه‌ بخش‌های‌ خصوصی‌ نیز به‌ تحقیقات‌ اجتماعی‌ روی‌ آورده‌اند. به‌ همین‌ دلیل‌ به‌جرأت‌ می‌توان‌ گفت‌ كه‌ امروزه‌ یك‌ دانشجوی‌ باسواد این‌ گرایش‌ كه‌ دارای‌ مهارت‌ پژوهشی‌ باشد، هرگز مشكل‌ اشتغال‌ نخواهد داشت‌.

 

 

شاخه های مختلف علوم اجتماعی:

 

۱- جمعیت شناسی :

جمعیت شناسی یکی از رشته ‌های علوم اجتماعی است که ساخت , ترکیب و حرکات جمعیت را مورد مطالعه قرار می‌دهد. حرکات جمعیت را می‌توان به دو دسته تقسیم نمود:

*  حرکت در زمان

  *  حرکت در مکان

حرکت در زمان شامل امور مثل رشد جمعیت میزان موالید, مرگ و میر و از این قبیل می‌گردد. حرکت در مکان شامل مهاجرتهای دائمی, موقتی (فصلی) ونیز مهاجرتهای خارجی یا بین المللی است.

جمعیت شناس با استفاده از آمار و ریاضیات کمیت جمعیتی را مورد بحث قرار می‌دهد ,ولی البته مطالعه , جمعیت ها بدون توجه به ساخت و سازمانهای جامعه و نظام ارزش ها ممکن نیست و از طرف دیگر غالب مطالعات جامعه شناسی نیز با مسائل جمعیتی در ارتباط قرار می‌گیرد.

 

۲- مردم شناسی

 

۳- انسان شناسی

 

۴- تاریخ اجتماعی :

تاریخ وقایع مهم اجتماعی را برحسب زمان وقوع و محل وقوع آن مورد مطالعه قرار می‌دهد و براساس موضوعات مورد مطالعه خود به شعب دینی , ادبی , سیاسی و هنری , فلسفه و فرهنگ قابل تقسیم است .از آنجا که تاریخ به مطالعه اجتماعات در گذشته می‌پردازد می‌توان آن را در ردیف علوم اجتماعی قرار داد. تاریخ در روشن شدن سوابق زندگی اجتماعی و اثر مسلم آن در وضع فعلی در کلیه شئون جامعه باید مورد توجه جامعه شناسی باشد . زیرا افراد را نمی‌توانیم جدا از گذشته آنها مورد مطالعه قرار دهیم .

مطالعه با روش تاریخی روشن خواهد کرد که مردمان در دوران های مختلف و در نقاط گوناگون دنیا دارای چه عقاید و آراء فلسفی , سیاسی و اجتماعی و علمی بوده‌اند و در این دورانها درباره امور چگونه فکر می‌کردند؟ زندگی و نحوه معیشت آنها چگونه بوده است ؟ اشکال حکومت , سازمانهای اداره اجتماعی چگونه بوده و چه تحولاتی در درون آنها پیدا شده است .

 

۵- باستان شناسی

 

۶- جامعه شناسی

 

۷- علوم سیاسی

 

۸- اقتصاد

 

۹- جغرافیای انسانی :

 

جغرافیای انسانی رابطه متقابل انسان و عوامل جغرافیایی را مورد بررسی قرار می‌دهد. بعبارت دیگر در این رشته , اثراتی که محیط بر جامعه انسانی و انسان بجای می‌گذارد و نیز متقابلا اثراتی که انسان به کمک تکنیک خود بر محیط زندگی بر خود برجای می‌گذارد مورد مطالعه و تحقیق قرار می‌گیرد . جامعه شناسی در مطالعات امور مربوط به ریخت شناسی, خصوصاً در جامعه شناسی روستایی از جغرافیای انسانی کمک می‌گیرد.

 

۱۰- الهیات

 

۱۱- زبان شناسی

 

۱۲- مدیریت

 

۱۳- روانشناسی اجتماعی

 

 

معرفی رشته علوم اجتماعی گرایش پژوهشگری علوم اجتماعی – مقطع کارشناسی ارشد

 

 

در شرایط کنونی جامعه، نیاز به پژوهشگران زبده که درعین توانائی در بررسی مسائل جزئی، از وسعت نگرش کافی نیز برخوردار باشند،بیش از پیش شود. خوشبختانه شورای عالی برنامه ریزی به این مسئله توجه کافی مبذول داشه و با تهیه آئین نامه دوره کارشناسی ارشد پژوهشی، شرایط آموزش پژوهشگرانی و فعالیت های پژوهشی را فراهم آورده است.

 

 

تعداد واحدها

تعداد واحدهای دوره کارشناسی ارشد پژوهشی علوم اجتماعی در مقطع کنونی ۳۸ واحد در نظر گرفته شده است. علاوه بر این تعداد واحد در صورت مشاهده کمبودهای درسی، هرگروه آموزشی می تواند دانشجویان را موظف نماید کمبودهای علمی خود
را با شرکت در دروس دوره لیسانس جبران نمایند.
۱- زبان خارجه در حد درک متون علوم اجتماعی و توانائی ترجمه از زبان خارجی به فارسی
۲- نظریه جامعه شناسی
۳- روش تحقیق
۴- آمار و ریاضی
۵- مصاحبه

 

 

طول دوره تحصیل

طول دوره کارشناس پژوهشی علوم اجتماعی حداقل ۴ نیمسال حداکثر ۳ سال می باشد.

 

 

تعداد واحدها

تعداد واحدهای دوره کارشناسی ارشد پژوهشی علوم اجتماعی در مقطع کنونی ۳۸ واحد در نظر گرفته شده است. علاوه بر این تعداد واحد در صورت مشاهده کمبودهای درسی، هرگروه آموزشی می تواند دانشجویان را موظف نماید کمبودهای علمی خود
را با شرکت در دروس دوره لیسانس جبران نمایند.
۱- زبان خارجه در حد درک متون علوم اجتماعی و توانائی ترجمه از زبان خارجی به فارسی
۲- نظریه جامعه شناسی
۳- روش تحقیق
۴- آمار و ریاضی
۵- مصاحبه

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

ارسال دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *

توسط
تومان