به سامانه آموزشی رولیکا خوش آمدید ... در صورتی که مدرس یا مربی هستید اولین پکیج آموزشی خود را در رولیکا ایجاد نمایئد.

فریم ورک ( Framework )

Framework icon فریم ورک چیست ؟

 

فریم ورک ( Framework ) یا «چارچوب» واژه‌ای است که با کاربردهای گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. مشهورترین کاربرد این کلمه در «دات نت فریم‌ورک» است. در ادامه به معانی گوناگون این کلمه و برخی مفاهیم مرتبط با آن خواهیم پرداخت.

 

 

 

فریم ورک ( Framework )

 

آشنایی با فریم ورک —>

فریم ورک در اصطلاح به چارچوب نرم‌افزاری گفته می‌شود. یک فریم‌ورک مجموعه‌ای از کتابخانه‌های برنامه‌نویسی و احتمالا مجموعه‌ای از قوانین برای برنامه‌نویسی است. برای مثال چارچوب «دات نت فریم ورک» محصولی از شرکت مایکروسافت است که حاوی هزاران کتابخانه‌ی کوچک به همراه قواعد و ابزارهایی برای توسعه‌ی برنامه‌های مختلف در آن است.

یک چارچوب یا فریم‌ورک به برنامه‌نویسان کمک می‌کند کدهای کمتری بنویسند و در زمان کمتری به نتیجه‌ی بهتری دست پیدا کنند. در چارچوب دات‌نت و فریم‌ورک مشابه آن، ماشین مجازی جاوا، این امکان وجود دارد که برنامه‌ی نوشته شده، روی سیستم‌عامل‌های گوناگون به صورت یکسان عمل کند.

فریم ورک‌های برنامه‌نویسی —>

فریم ورک‌ها علاوه بر نمونه‌های فوق که واسطه‌ای میان سیستم عامل و برنامه‌نویس هستند، در انواع دیگری نیز قابل مشاهده هستند.

برنامه‌نویسان فارغ از زبان برنامه‌نویسی که با آن فعالیت می‌کنند با فریم ورک‌های برنامه‌نویسی نیز مواجهند. این فریم ورک‌ها مجموعه‌ای کدهای از پیش آماده، کتابخانه‌های برنامه‌نویسی و قوانین توسعه‌ی نرم‌افزار هستند.

برای طراحی سایت با زبان php
فریم ورک‌های گوناگونی وجود دارند. فریم ورک‌هایی مانند Symfony، CakePHP،
Zend و Laravel از این دست هستند. این فریم‌ورک‌ها به برنامه‌نویسان کمک
می‌کنند بسیاری از کدهای تکراری که در بیشتر برنامه‌ها مورد نیاز هستند را
بازنویسی نکنند. همچنین با تعریف قوانین، سرعت توسعه را افزایش می‌دهند،
امنیت را بهبود می‌بخشند و کمک می‌کنند تا توسعه‌پذیری کد بهبود یابد.

برای مشاهده‌ی بهترین فریم‌ورک‌های php، اینجا کلیک کنید.

ساختار MVC در فریم‌ورک‌ها —>

عبارت MVC یا Model View Controller واژه‌ای است که در هنگام کار کردن با فریم ورک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
این عبارت شکلی خاص از ترکیب کدهای برنامه‌نویسی است. در این شکل از برنامه‌نویسی کدهای برنامه به سه بخش تقسیم می‌شوند. با تقسیم و طبقه بندی کدها، برنامه به صورت سه لایه مجزا از هم در می‌آید.

برنامه‌نویسی لایه‌ای مزایای زیادی دارد که در محدوده‌ی این نوشته نمی‌گنجد. تنها به همین نکته بسنده می‌کنیم که در برنامه نویسی MVC بخش View وظیفه‌ی نمایش اطلاعات به کاربر را بر عهده دارد. بخش Controller دریافت اطلاعات از کاربر و پردازش آن را به انجام می‌رساند. و بخش Model کار ذخیره و بازیابی اطلاعات را عملی می‌کند.

اغلب فریم‌ورک‌های برنامه‌نویسی شامل ابزاری
به نام ORM برای بهبود روش ارتباط با پایگاه داده هستند. برای کسب اطلاعات
بیشتر در مورد ORM یا Object-Relational Mapping، اینجا کلیک کنید.

 

فریم ورک ( Framework )

 

 

 

آیا استفاده از فریم ورک در برنامه‌نویسی خوب است ؟

 

اگر بخواهیم پاسخی کلی به این سوال بدهیم، پاسخ مثبت خواهد بود. زیرا در اغلب موارد مزایای فریم ورک بر معایب آن ارجحیت دارد. کاهش زمان توسعه و افزایش قابلیت توسعه‌پذیری مزایای بزرگی در هنگام برنامه نویسی و طراحی سایت به شمار می‌روند.همچنین در مورد فریم ورک‌های تحت سیستم‌عامل مانند دات نت و جاوا، نوشتن یک باره و اجرا روی چندین سیستم‌عامل از نظر اقتصادی بسیار پر اهمیت هستند.

همچنین در مورد فریم ورک‌های تحت سیستم‌عامل مانند دات نت و جاوا، نوشتن یک باره و اجرا روی چندین سیستم‌عامل از نظر اقتصادی بسیار پر اهمیت هستند.

ارسال دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *

توسط
تومان