به سامانه آموزشی رولیکا خوش آمدید ... در صورتی که مدرس یا مربی هستید اولین پکیج آموزشی خود را در رولیکا ایجاد نمایئد.

Visual Basic.net

Visual Basic.net 

 

Visual Basic.net یک زبان برنامه نویسی کامپیوتری ساده، مدرن و شی گرا است که مایکروسافت آن را برای ترکیب قدرت NET Framework. و زبان مشترک  زمانبندی با مزایای بهره وری که مشخصه ویژوال بیسیک است ترکیب کرده است.برنامه نویسی VB.Net بسیار مبتنی بر زبان های برنامه نویسی BASIC و ویژوال بیسیک است، بنابراین اگر شما درک پایه ای در مورد این

زبان برنامه نویسی کامپیوتری شی گرا

زبان های برنامه نویسی داشته باشید، برای یادگیری زبان برنامه نویسی VB.Net، سرگرم کننده خواهد بود.ویژوال بیسیک دات نت یکی از زبان‌های معرفی شده به منظور نوشتن برنامه‌های مبتنی و با استفاده از چهارچوب دات نت است.

دستورهای این زبان مشابه بیسیک ,Q basic است. چون این زبان جزو مجموعه چهارچوب دات نت است کد تولید شده توسط آن(MSIL) در بیشتر مواقع فرقی با کدهای تولید شده توسط سی‌شارپ ندارد و کتابخانه‌های تولید شده در هر یک از این دو زبان مستقیماً در دیگری قابل استفاده‌است.

اشتباهی که معمولاً در مورد ویژوال بیسیک دات نت می‌شود این است که با توجه به ویژگی‌های بیسیک کلاسیک که زبانی ساده و مخصوص غیرحرفه‌ای‌ها بود، این زبان نیز غیرحرفه‌ای تلقی می‌شود، در حالی که قابلیت‌های آن کاملاً با #C برابر میباشد در ضمن زبان مفسری نیست Visual Basic.net  علاوه بر امکانات عادی مثل برنامه نویسی برای ویندوز قابلیت برنامه نویسی برای کنسول‌ها و دستگاه‌های هوشمند (Smart Device) را هم دارد. سیستم کدها بسیار منظم تر از وی بی ۶ شده و تمام کدها در کلاس‌ها طبقه‌بندی می‌شود.

تصورات غلطی هم که در مورد ضعف vb.net نسبت به زبان‌های دیگری چون #C وجود دارد به شدت بی اساس و نشات گرفته از مقایسه زبان c و basic می‌باشد در حالیکه این تصور کاملاً اشتباه است.

 رولیکا

ویژگی‌های خاص

ویژوال بیسیک به دلیل خاصیت (Native Code) جز معدود زبان برنامه‌نویسی هست که فایل خروجی آن بدون هیچ گونه نیازی به نرم‌افزار جانبی قابلیت اجرا بر روی تمامی نسخه‌های سیستم عامل‌های ویندوز را دارد.( از ویندوز ۳ تا ویندوز ۱۰)
حجم برنامه‌های خروجی تولید شده توسط کامپایلر بسیار کم حجم است؛ که در خام‌ترین حالت ۱۲ کیلوبایت است.
تنها زبان برنامه‌نویسی که قابلیت کار با مجموعه آفیس ویندوز را دارد.

Visual Basic.net نصب VB.NET

برای نصب VB.NET ، از دو رويکرد متفاوت می توان استفاده کرد :

*  نصب بهمراه  ويژوال استوديو دات نت
*  نصب نسخه استاندارد

هر يک از گزينه های فوق ، امکان ايجاد برنامه های مبتنی بر ويندوز را فراهم می نمايند . مراحلی که در ادامه ذکر می گردد ، نحوه نصب ويژوال استوديو را تشريح  می نمايد.

زبان برنامه نویسی کامپیوتری شی گرا

Visual Basic.net

مرحله اول :

برنامه Setup.exe را از روی CD مربوطه فعال نمائيد.

مرحله دوم :

جعبه محاوره ای ، مراحل و اولويت های عمليات  نصب را نشان خواهد داد. بمنظور صحت عملکرد  VB.NET ، چندين Component نصب و يا بهنگام خواهند شد . اولين مرحله نصب، بهنگام سازی عناصر (Components) است . بر روی گزينه Windows Component Update ، کليک نمائيد.

مرحله سوم :Visual Basic.net

برنامه نصب در ادامه سيستم را بررسی تا نوع عناصری را که می بايست بهنگام گردند، مشخص گردد. دامنه فرآيند بهنگام سازی به وضعيت ماشينی که بر روی آن ويژوال استوديو دات نت نصب می گردد، بستگی خواهد داشت .

مرحله چهارم :

با توجه به اينکه ممکن است در زمان بهنگام سازی لازم باشد چندين مرتبه سيستم راه اندازی گردد ، از شما درخواست نام و رمز عبور شده تا ضرورتی به نشستن و نگاه کردن به کامپيوتر و واکنش لازم ( درج نام و رمز عبور به سيستم ) پس از هر مرتبه راه اندازی سيستم نباشد .  بدين ترتيب در زمان راه انداری سيستم ،  عمليات مربوطه بصورت اتوماتيک و بدون نياز به تايپ نام و رمز عبور ، انجام خواهد شد . عمليات فوق ، اختياری است و در صورتيکه گزينه فوق انتخاب نگردد ، با هر مرتبه راه اندازی سيستم، پيام مناسب ارائه و می بايست واکنش لازم ( تايپ نام و رمز عبور)  را انجام داد .

مرحله پنجم :Visual Basic.net

در اين مرحله با فشردن دکمه ! Install Now  ، بهنگام سازی عناصر (Components) آغاز می گردد . با اتمام هر يک از آيتم ها يک Check mark بمنزله اتمام مرحله مربوطه نشان داده می شود  . در مقابل عنصر جاری برای بهنگام سازی نيز يک فلش قرمز رنگ نسان داده می شود.

مرحله ششم :

پس از بهنگام سازی عناصر ، مجددا” به صفحه اصلی Setup مراجعت و امکان نصب ويژوال استوديو دات نت فراهم می گردد.( کليک نمودن برروی گزينه Visiual Studio.NET )
نکته : در صورتيکه قصد داريد که از طريق ماشين فوق ، يک برنامه تحت وب پياده سازی نمائيد ، لازم است IIS و FrontPage Extensions  قبلا” نصب شده باشد( بصورت پيش فرض در زمان نصب ويندوز ۲۰۰۰ نصب خواهد شد ) در صورتيکه ويژوال استوديو دات نت ، بر روی کامپيوتری نصب می گردد که دارای سيستم عامل ويندوز ۲۰۰۰ نسخه Professional  است ، با يک پيام خطاء مواجه خواهيم شد( عدم وجود عناصر لازم ) با فشردن دکمه Install Component ، عمليات نصب IIS و Frontpage Extensions انجام خواهد شد . در صورتيکه دکمه Continue ، انتخاب گردد ، در آينده نمی توانيد برنامه های تحت وب را بصورت محلی بر روی کامپيوتر خود پياده سازی نمائيد .

 مرحله هفتم :Visual Basic.net

نظير اکثر برنامه های نصب ، ليستی از گزينه های موجود ( شامل عناصر ) برای نصب در اختيار شما قرار می گيرد . شما می توانيد ، صرفا” آنچيزی را که بدان نياز داريد ، نصب نمائيد . مثلا” در صورتيکه ظرفيت درايو شما پايين و يا ضرورتی به استفاده از ويژوال ++C دات نت را نداريد ، می توان در اين مرحله از نصب آن صرفنظر کرد. هر گزينه ای که در اين مرحله انتخاب نمی گردد ، می توان در صورت ضرورت آن را در آينده نصب کرد. برای هر يک از امکاناتی  که قرار است نصب گردند ، سه بخش اطلاعاتی متفاوت نمايش داده می شود :

بخش Feature Properties . فايل ها ی مورد نظر برای نصب و ميزان فضای مورد نياز را نشان می دهد .
بخش Feature description . هر Feature چيست و چه عملياتی را انجام می دهد .
بخش Space Allocation ، وضعيت  فضای ذخيره سازی هارد را  با توجه به گزينه های انتخاب شده ، نشان خواهد داد .
نکته : زمانيکه ويژوال استوديو دات نت ، اجراء می گردد مجموعه ای از اطلاعات بين ديسک و حافظه مبادله می گردد . بنابراين لازم است به ميزان کافی ظرفيت آزاد  بر روی هارد ديسک وجود داشته باشد ، در اين راستا نمی توان دقيقا” مشخص نمود که به چه ميزان فضای آزاد نياز خواهد بود ولی حداقل يکصد مگابايت توصيه می گردد .

مرحله هشتم :

ويژوال استوديو دات نت ، شامل مجموعه ای گسترده از فايل های مستندات ( راهنما )  است . در اين مرحله می توان تنظيمات لازم در خصوص اجرای مستندات از طريق CD و يا دايرکتوری نصب شده بر روی هارد را انجام داد . در اين زمينه می توان يک مسير بر روی هارد را مشخص تا مستندات نصب و يا گزينه Run From Source را انتخاب تا بر اساس آن مستندات همچنان بر روی CD باقی بمانند .

مرحله نهم :Visual Basic.net

پس از انتخاب عناصر مورد نظر برای  نصب  ، با فشردن دکمه ! Install Now ، عمليات نصب آغاز می گردد . مدت زمان نصب ، بستگی به موارد انتخابی  و نوع سيستم دارد . مثلا”  نصب تمام ويژوال استوديو دات نت بهمراه تمامی مستندات بر روی يک ماشين با دارا بودن ۲۵۶ مگابايت حافظه اصلی، سرعت  ۶۵۰ مگاهرتز و دوازده گيگابايـت هارد ديسک  ،  حدود يک ساعت طول خواهد کشيد .

مرحله دهم :

پس از اتمام مرحله قبل ، با انتخاب گزينه Service Release ، بررسی لازم در خصوص بهنگام سازی  انجام می گيرد . اين عمليات از طريق اينترنت انجام خواهد شد . در اين زمينه به يک خط پرسرعت و مطمئن نياز خواهد بود .

پس از انجام مراحل فوق ، ويزوال استوديو دات نت بر روی سيستم نصب و محيط لازم برای نوشتن برنامه های VB.NET فراهم شده است .

Visual Basic.net

ارسال دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *

توسط
تومان